Zdeno Studený: Dražovce a Zobor sú zasypané odpadom, problém musíme riešiť rázne

nedeľa, 14 október 2018
Zverejnené v Blog

Okolie Dražoviec a Zobora sa postupne mení na obrovskú skládku. Odpad sa hromadí na lesných cestách, aj priamo v obci. Kritická situácia je na Lupke a pri dražovských viniciach, kde je možné nájsť takmer všetko. Množstvo starých pneumatík, stavebný odpad i staré kachle. 

 

„Vznikajú tu stále nové čierne skládky. Sú všade tam, kde sa dá dostať autom. Neraz je možné vidieť, že z nich ľudia vyhadzujú vrecia s odpadom aj priamo za jazdy. Ak sa týmto problémom nebudeme rázne zaoberať, naozaj hrozí, že si Dražovce a veľkú časť Zobora utopíme v odpadkoch,“ hovorí Zdenek Studený, ktorý v Dražovciach žije a podniká už dlhé roky.

Najväčšia skládka odpadu vzniká na bývalej železničnej stanici. „Denne tadiaľto prechádza množstvo áut v smere na Topoľčany. A práve na tomto mieste často vidím, ako autá zastavujú a ľudia tu vyhadzujú metráky odpadu,“ hovorí Z. Studený. Podľa jeho slov je smutné, že jednu z nelegálnych skládok v Dražovciach ešte v 90. rokoch vytvorilo aj samotné mesto. „Keď zavádzali plyn a vodu, všetka stavebná sutina a asfalt sa vyvozili na Barohať. Je to najmenej 20 - 30 tatroviek odpadu, ktorý doteraz nikto nezlikvidoval,“ pripomenul. Z. Studený.

Podľa Z. Studeného je situácia v Dražovciach i na Zobore taká vážna, že pomôcť už môže iba rázny zásah kompetentných orgánov a aktívnejší prístup obyvateľov tejto mestskej časti. „Mesto i ďalšie príslušné orgány musia situáciu riešiť. Na najexponovanejších miestach je dôležité nainštalovať fotopasce a kamery, proti vinníkom potom aj náležite zakročiť. Mestskí policajti by sa mali v exponovaných lokalitách pohybovať častejšie a neváhať pokutovať nezodpovedných ľudí,“ uviedol Z. Studený.

Do svedomia by si však podľa jeho slov mali vstúpiť aj samotní obyvatelia mestskej časti Zobor a Dražovce, ktorým by malo viac záležať na tom, v akom prostredí žijú. „Ja ako podnikateľ musím mať kontajnery a musím dokladovať, ako a kde odpad likvidujem. Rovnako prísne sa musí mesto chovať aj k ľuďom a nekompromisne vyžadovať, aby odpad likvidovali tak, ako treba. Pomôcť by mohli aj nádoby na separovaný zber a určite je potrebné, aby sa v Dražovciach vybudoval zberný dvor. Voziť odpad až do Nitry je pre mnohých ľudí príliš komplikované. Vyrásť by mohol práve na bývalej železničnej stanici, ktorá sa dnes mení na smetisko,“ skonštatoval Z. Studený.

Ako zdôraznil, mesto sa musí naučiť viac uplatňovať svoje právomoci, či už ide o trestanie nezodpovedných ľudí, ktorí skládky vytvárajú, alebo o zodpovednú správu svojho vlastného územia. „Je potrebné skládky odstrániť a územie na Zobore a v okolí Dražoviec rekultivovať, pretože upravené okolie ľudí vychováva a odrádza od svojvoľného vyhadzovania smetí,“ dodal Z. Studený.

Zdenek Studený kandiduje za poslanca vo volebnom obvode 6 - Zobor, Dražovce, s číslom 12.

Studeny banner