Podarí sa nám zobudiť zaspaté Diely?

streda, 24 október 2018
Zverejnené v Blog

Mestská časť Diely v posledných rokoch zaspala svoj rozvoj. Všetky zásadné a dôležité rozhodnutia o smerovaní Dielov sa prijali pred dvanástimi rokmi a odvtedy sa nielen nič podstatné nezmenilo, ale sa stále nepodarilo dokončiť ani vtedy schválené priority. Napríklad projekt pešej zóny nad kaplnkou či vybudovanie rekreačnej zóny v trojuholníku medzi Považskou, Popradskou a Kmeťovou ulicou s piknikovou lúkou. A pritom vtedy stáli Diely naozaj pred veľmi vážnymi problémami.

V roku 2002 boli Diely v Nitre vnímané ako najmenej atraktívne sídlisko. Byty na Na Hôrke boli takmer nepredajné a kto mohol, snažil sa z Dielov odsťahovať. Dôvodov bolo viac, najviditeľnejším bola situácia na Hôrke 1, nazývanej aj nitriansky Luník. Problematické boli tiež Na Hôrke aj vchody 42 a 44 z podobných dôvodov. Zle naprojektované dlhé sídliskové domy, postavené v smere prevládajúcich vetrov, vytvárali veterné lieviky a roznášali smeti po celom sídlisku. Začali problémy s parkovaním. Chýbali nám detské ihriská a vôbec nejaká myšlienka, ako zmeniť Diely na atraktívnejšie miesto na bývanie.

A tak sme sa v roku 2002 pustili do práce s cieľom zastaviť prepad Dielov a postupne ich meniť na normálne a príjemné miesto na život. Odsťahovali sme neprispôsobivých občanov a vchod Na Hôrke 1 prešiel kompletnou rekonštrukciou. Prijal sa projekt chránených stojísk na smeti  a najmä sme presadili zákaz výstavby líniových bytových domov v smere prevládajúcich vetrov. Namiesto toho sme odporučili výstavbu väčšieho počtu menších bytových domov, aby sa na nich vetry oslabili. Vytvorili sme zatiaľ jediný výbeh pre psov na Dieloch nad Kmeťovou ulicou a neďaleko neho sme umiestnili prvú menšiu lezeckú stenu pre deti. Na nevyužívané územie medzi Považskou, Popradskou a Kmeťovou ulicou, kde bola položená konštrukcia pódia z návštevy Svätého otca v Nitre, sme zadali ambiciózny projekt rekreačnej zóny. Mala slúžiť na športové aktivity, ale mala na nej byť aj pikniková lúka so stromami s možnosťou oddychu či komunitných stretávaní. Okrem projektových prác sme stihli vyčistiť celú spodnú časť územia, kde sa v polorozpadnutej stavbe skrývali bezdomovci a narkomani, vysadili sme prvé stromy a kríky. Vznikol tiež projekt pešej zóny, ktorý mal spojiť Rýnsku ulicu s Murániho. Kvôli lepšej doprave sme spojili Rýnsku ulicu s ulicou Na Hôrke.

Toto všetko sme stihli za štyri roky 2002 až 2006, čo je relatívne veľmi krátka doba na dlhodobé plánovanie. Odvtedy uplynulo dvanásť rokov a celú túto dlhú dobu o rozvoji Dielov i celej Nitry rozhodovali tí istí. Mali dvanásť rokov na dokončenie začatých projektov a včasné reagovanie na nové výzvy. Nepodarilo sa však ani jedno a ani druhé. Najlepšie to vidno na cenách bytov, kde Diely stále patria k lacnejším a teda aj menej atraktívnym miestam na bývanie. 

Dnes popri starých problémoch máme pred sebou nové problémy ako parkovanie, dopady klimatických zmien, rastúci záujem o komunitné aktivity, byty meniace sa na čierne ubytovne či herne tlačiace sa na sídliská. Opäť je potrebné prijať odvážne a odborne zvládnuté riešenia. Bývame tu stále spolu a rovnako cítime, že s tým treba niečo urobiť. Preto sa opäť uchádzame o vašu dôveru.

Autori Daniel Balko a Marián Krivošík kandidujú za poslancov vo volebnom obvode 5 - Diely, Mlynárce, Kynek, Párovské háje s číslami 1 a 9. 

Mgr. Daniel Balko - v rokoch 2002 a 2006 poslanec mesta a predseda mestskej časti Diely, Mlynárce, Párovské Háje a Kynek
Ing. Marian Krivošík - v rokoch 2002 až 2006, člen mestskej časti Diely, Mlynárce, Párovské Háje a Kynek

42383554 325623734683270 2980148094387093504 o

Krivosik banner