Píše Zdenek Studený: Nasľubované cyklotrasy je už treba konečne stavať

utorok, 23 október 2018
Zverejnené v Blog

O výstavbe cyklistických chodníkov v Nitre sa hovorí už takmer dve desaťročia. Doteraz sa však reálne postavilo iba niekoľko stoviek metrov cyklotrás, zvyšok sú len čiary namaľované na chodníku, bez vybudovanej infraštruktúry a často v nebezpečne tesnom kontakte s chodcami, či autami.

 

V okolitých štátoch je bežné, že mestá ako Nitra sú poprepájané cyklistickými cestami s celým okolím. U nás zatiaľ zostáva iba pri rečiach. Výstavba cyklotrás ale nemusí nevyhnutne stáť milióny eur. Stačí, keď sa naplánuje a naprojektuje rozumne, s využitím možností, ktoré sú k dispozícii. V mnohých prípadoch stačí iba spevniť už existujúce cesty a chodníky, ktoré už dnes ľudia využívajú. Popri rieke Nitra, či potoku Dobrotka sa dajú vybudovať cyklotrasy nielen pre turistov, ale aj ľudí, ktorí do Nitry dochádzajú za prácou a radi by z auta či autobusu presadli na bicykel.

Bez dotyku s motorovou dopravou by mohli dochádzať do Nitry ľudia z Jelšoviec, Čakajoviec, Podhorian, Mecheníc, Zbehov, Lužianok, Dražoviec, ale aj obyvatelia Krškán, Janíkoviec a všetkých mestských častí a okolitých obcí. 

Cyklotrasy neslúžia iba na voľnočasové aktivity, ale aj na prepravu ľudí za prácou a povinnosťami. Ak by dopravu bicyklom využívalo len niekoľko stoviek ľudí denne, do Nitry by automaticky prišlo každý deň o niekoľko stoviek áut menej a niekoľko stoviek parkovacích miest by ostalo neobsadených. Som však presvedčený, že takýto spôsob prepravy by veľmi rýchlo využívali nie stovky, ale hneď tisíce ľudí. 

Budovanie cyklotrás preto nie je žiadnou nadstavbou, na ktorú sa peniaze dajú, až keď „zvýšia“. Ich výstavba je nutnosť! Prispeje k ochrane životného prostredia, pomôže riešiť prehustenú dopravu, v neposlednom rade zvyšuje kvalitu života a prispieva k zdravému životnému štýlu. Rozvíjať cyklistickú dopravu však nie je možné, ak je každá jazda Nitrou na bicykli ohrozením zdravia, ak nie priamo života. Preto je podstatné, aby sa toľkokrát nasľubované cyklotrasy začali konečne stavať! 

Zdenek Studený kandiduje za poslanca vo volebnom obvode 6 - Zobor, Dražovce, s číslom 12.

Studeny banner