Píše Martin Hetényi: K úskaliam turizmu v Nitre

sobota, 13 október 2018
Zverejnené v Blog

Minulú sobotu sme so skupinou Nitrančanov navštívili mestečká v neďalekom Rakúsku, v kraji Burgenland. S obdivom sme všetci sledovali, ako pulzoval v centrách život. Na moderných ihriskách šantili deti, miestni seniori zas posedávali v príjemných kaviarňach za zvukov miestnej detskej dychovky.

Turisti sa kochali prechádzkami historickými uličkami s udržiavanými sedliackymi domčekmi s vkusnými fasádami, starými i originálnymi fontánami. vyvýšeniny s pevnosťami a kostolmi ponúkali malebné vyhliadky. Závideli sme popritom všade panujúcu čistotu, upravené trávniky a záhony, bezchybné chodníky v parkoch a na nábreží.

Aj Nitra svojim obyvateľom, ako aj turistom môže ponúknuť nielen bohatú históriu, ale i rôzne historicko-kultúrne, architektonické či prírodné skvosty s tajuplnými zákutiami. Žiaľ, dnes narazí návštevník na začiatku potuliek po Starom meste na nedokončenú autobusovú stanicu, kde absentuje akákoľvek mapa alebo informačný panel, prípadne vlakovú stanicu nehodnú krajského mesta. Kto sa odváži tvrdiť, že okolie staníc je čisté a upravené, bez obťažujúcich bezdomovcoch, zaiste týmto smerom dlhšie nešiel. Peší turista si zväčša trasu vyberie k hradu popri mestskom úrade, pričom ani nie sto metrov od neho stojí nefunkčná fontána.

Ak máte šťastie, prejdete tento úsek bez toho, aby vám cestu skrížili potkany. Pešia zóna so Svätoplukovým námestím pred Divadlom Andreja Bagara aspoň čiastočne ožíva aspoň pri väčších podujatiach. Hradný kopec konečne začína byť atraktívnou lokalitou, hoci k dokonalosti neprispievajú tankodrom či špinavé zákutia v Podhradí. Projektu lanovky, na ktorú staršie generácie radi spomínajú, sa všetci kompetentní radšej oportunisticky vyhýbajú.

Je aspoň potešiteľné, že sa občas objavia správy o rekonštrukciách kultúrnych priestorov. V starom meste sa na stánok kultúry a umenia môže premeniť nefunkčná telocvičňa v areáli ZUŠ Jozefa Rosinského, ktorá by mohla okrem iného ponúknuť umelecké zážitky ľuďom zo širšieho okolia, ako aj voľnočasové aktivity našim najstarším obyvateľom.

O možnostiach však nestačí len večne hovoriť, potrebné je tvrdou prácou premeniť ich na realitu. A čo môžeme v Nitre urobiť? Treba zásadne zmeniť priority tých, ktorí to môžu bezprostredne ovplyvniť.

Autor Martin Hetényi kandiduje za poslanca vo volebnom obvode 2 - Staré mesto, s číslom 10. 

doc. PhDr. Martin Hetényi, PhD., 39 rokov, prodekan Filozofickej fakulty UKF v Nitre
Staré mesto je mojim skutočným domovom – tu som vyrástol, dnes tu žijem s rodinou a pracujem. Pôsobím ako docent histórie a prodekan na UKF. Odborne sa venujem najmä problematike školstva, kultúry a cestovného ruchu. Mojou ambíciou je riešiť konkrétne problémy obyvateľov Starého mesta v oblasti životného prostredia a dopravy, znečistené ulíc, ničenie zelene či parkovanie. Chcem podporovať aktívny život seniorov a rodín, iniciovať rekonštrukciu detských ihrísk, škôl, rozširovanie cyklotrás, obnovu obytných a oddychových zón. Jednoducho, aby bola Nitra pokojným, bezpečným a zároveň atraktívnym mestom. Trápia nás mnohé problémy, no každý z nich sa dá vyriešiť v spoločnom dialógu s vami.

Hetenyi banner