Píše Daniel Balko: Kraj "pochoval" žiadosti o dotácie na šport, kultúru a turizmus zbytočnou byrokraciou

štvrtok, 27 september 2018
Zverejnené v Blog

V tomto čase ležali na úrade Nitrianskeho samosprávneho kraja desiatky žiadostí o dotácie na šport, kultúru a cestovný ruch. Ročne sa tak podporili tisícky podujatí za vyše jeden a pol milióna eur. Tento rok je zatiaľ poslaných žiadostí minimum. Prečo?

 Lebo od tohto roku musí mať žiadateľ elektronický občiansky preukaz s čipom. Prečo by však mal mať riaditeľ detského folklórneho súboru či predseda miestneho športového klubu v obci elektronickú občianku? Veď ich stále nemajú ani všetci živnostníci, ktorých k tomu tlačí zákon.

Tradičnými žiadateľmi o dotácie sú nepodnikateľské občianske a právnické združenia a veľká väčšina ich predstaviteľov žiadne elektronické občianky nevlastní. Preto sme v Komisii regionálneho rozvoja Nitrianskeho samosprávneho kraja odporučili, aby tento rok ostal v platnosti ešte doterajší systém podávania žiadostí mailom, no bez nutnosti vlastniť elektronický OP.

Dotačný systém bol zatiaľ najlepším príkladom toho, že VUC-ka môže byť pre svojich obyvateľov aj užitočná. A teraz reálne hrozí, že byrokratickým prístupom úradu sa využitie dotácií zníži na minimum.

Autor Daniel Balko kandiduje za poslanca vo volebnom obvode 5 - Diely, Mlynárce, Kynek, Párovské háje s číslom 1.

Mgr. Daniel Balko, 46 rokov, politológ - historik, ženatý, žije v Nitre 
Aktívne pôsobím v oblasti regionálneho rozvoja a turizmu. Pätnásť rokov som bol riaditeľom Euroregiónu Váh - Dunaj - Ipeľ. Som zakladateľom Nitrianskej vínnej cesty a OZ Silné regióny, cez ktoré podporujem domácu výrobu a zážitkový cestovný ruch. Učil som na univerzite a som autorom viacerých odborných publikácií a článkov. K aktuálnym a odborným problémom sa pravidelne vyjadrujem na svojom blogu. Venovať sa chcem najmä aktívnej podpore cestovného ruchu, kultúry a domácej výroby.

42383554 325623734683270 2980148094387093504 o