Odpad? Ani spaľovať, ani skládky, cesta je recyklovanie a zero waste

pondelok, 08 október 2018
Zverejnené v Blog

Potraviny, elektronika, tlač, drogéria. Denne nakupujeme tovary balené v papierových či plastových obaloch, ktoré okamžite vyhadzujeme. A keď sa pokazia samotné výrobky, putujú do smetí aj tie.

 Viete, koľko odpadu vyprodukuje priemerný Nitrančan? Ročne je to až 400 kilogramov. A všetci obyvatelia Nitry dokopy? Až 30 000 kilogramov, každý jeden rok. A hoci sa vám to nezdá, z roka na rok odpadu vyprodukujeme viac a viac.

Čo s ním? Čo s tisícmi kilogramov odpadov ročne?

Môžeme ho spáliť, veď je to rýchle a jednoduché. A NEZODPOVEDNÉ! Počas spaľovania odpadu totiž vznikajú stovky karcinogénnych a toxických látok, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie i naše zdravie. Preto hovoríme spaľovaniu odpadov jasné NIE!

Vyhodíme teda odpad na skládky? Vytvoríme z neho nové veľhory? Možno o trochu ekologickejší spôsob než spaľovanie, no čoraz drahší. Nie je to pekná ani lacná predstava. Tadiaľto cesta nevedie.

Jediným ekonomicky výhodným a neškodlivým spôsobom, je separovanie odpadu. Naším plánom je naučiť už najmenších Nitrančanov, ako tvoriť menej odpadkov a ako s nimi potom narábať. Tých, čo separujú, chceme odmeniť, pretože byť ekologický Nitrančan sa oplatí! Rovnako chceme podporiť predajcov a výrobcov, ktorí k tvorbe odpadu pristupujú zodpovedne. Týmto spôsobom pristúpime k súčasnej stratégii Európskej únie, ktorá má jasné pomenovanie ZERO WASTE, teda NULOVÝ ODPAD!

Len týmto prístupom si môžeme zachovať zdravé životné prostredie, zhodnotiť to, čo nám už prestalo slúžiť a najmä vybudovať moderné mesto tretieho tisícročia, na ktoré budeme hrdí!